NACIONALNI PREVENTIVNI PROGRAM RANOG OTKRIVANJA SLABOVIDNOSTI

Slabovidnost (ambliopija) najčešći je problem vida kod djece te vodeći uzrok gubitka vida na jedno oko (monokularne sljepoće). Ambliopija za posljedicu ima slabije izražen dubinski vid, zbog čega se svijet oko djeteta doima dvodimenzionalnim. Može uzrokovati otežano čitanje, a dugoročno ograničava izbor zanimanja, utječe na svijest o sebi i okolini te može dovesti do sljepoće.

Najpouzdaniji način otkrivanja ambliopije jest probir testiranjem oštrine vida kod djece koja su navršila četiri godine, čime se može otkriti i do 97% svih anomalija oka.

Stoga se svake godine provodi Nacionalni preventivni program ranog otkrivanja slabovidnosti, kojim se putem poziva na kućnu adresu pozivaju sva djeca koja su navršila četiri godine na probir pomoću testa oštrine vida. Poziv sadrži mjesto, datum i vrijeme preventivnog pregleda u zdravstvenoj ustanovi.

Test oštrine vida traje nekoliko minuta, a nalikuje igri prepoznavanja simbola (npr. kuća, srce, kvadrat, krug), što je za djecu bezbolno.

Ako se na pregledu postavi sumnja na slabovidnost, dijete se upućuje na daljnju obradu.

Detaljnije informacije o Programu možete doznati na stranicama: https://www.hzjz.hr/slabovidnost/;

putem besplatnog telefona 0800 8448 (radnim danom od 9:00 do 15:00) ili mailom na: slabovidnost@hzjz.hr.