Igrajte se slovima

Predčitačke vještine su svjesnost djeteta o pisanom jeziku, ali i preduvjet za razvoj čitačkih vještina. Kako bi dijete moglo naučiti čitati ( poznavati slova i povezivati ih u riječ), ono mora savladati čitav niz vještina koje zovemo predčitačkim vještinama:

  • Rastavljanje poznatih riječi na slogove
  • Prepoznavanje i imenovanje s kojim glasom počinje i s kojim glasom završava riječ
  • imenovanje riječi na zadani glas (igra “na slovo na slovo“)
  • prepoznavanje da li je zadani glas na početku riječi, na kraju ili u sredini
  • rastavljanje jednostavnih riječi na glasove
  • sastavljanje jednostavnih riječi od pojedinih glasova (npr. M‐A‐M‐A, O‐K‐O i sl.)
  • Prepoznavanje simbola slova i brojki

Donosimo prijedloge zabavnih igara za razvoj predčitačkih vještina.

Igrajte se slovima i zabavite se.

 

Kuglanje

Napunite nekoliko boca vodom te na svaku od njih zalijepite jedno slovo. Od djeteta tražite da baci kuglu ili loptu prema bocama s vodom. Kada sruši bocu, zatražite dijete da imenuje slovo koje se nalazilo na njoj te nabroji riječi koje započinju istim slovom.

 

Košarka

Na sličan način možete igrati i košarku tako što ćete na plastične čaše ili košare nalijepiti slova te tražiti od djeteta da imenuje slovo koje piše na košari/čaši u koju je ubacio lopticu te nabroji riječi koje započinju istim slovom.

 

Zeko traži prijatelje

Odrasli naglas pročita pričicu naglašavajući zzz u riječi zeko te zajedno s djecom „traži pravog prijatelja“.

Priča: Jedan je zeko otkrio da njegovo ime počinje glasom z. Ponosno je ponavljao:

Ja sam zzz…eko, ja sam zzz…eko. Baš me zanima mogu li pronaći prijatelje koji također imaju ime s divnim glasom zzzz.

Pomozimo zeki da pronađe prijatelje.

Najprije neka dijete glasno imenuje sličicu „zeko“. Važno je da uoči prvi glas izgovarajući ga sa zadržavanjem: zzz…eko. Zatim neka imenuje svaku sličicu na stranici, uspoređujući njezin izgovor s izgovorom riječi „zeko“.

Životinje u prodavaonici

Nakon pročitane pričice, zajedno s djecom „biramo“ predmet za životinju koju dijete imenuje naglašavajući početni glas.

Priča: Razne su se životinje našle u prodavaonici. Svaka je za sebe željela kupiti onaj predmet koji počinje glasom kao i njezino ime.

Pomozi životinjama da pronađu svoj predmet.

Najprije se glasno imenuje sličica životinja s naglaskom na početni glas, izgovarajući ga sa zadržavanjem. Zatim imenovati svaku sličicu predmeta, uspoređujući njezin izgovor s izgovorom imena životinja.

Pokušajte svojim tijelima napraviti slova:

 

Pjesma „Abeceda“

 

 
      Slikovni prikaz pjesme „Abeceda“: slikovni-prikaz-pjesme-abeceda (.pdf)